Popis řek Vltava, Lužnice, Nežárka, Otava, Nová řeka

Lužnice, Nežárka, Nová řeka

Suchdol nad Lužnicí - Bechyně: 6 - 7 dní

Nebaví vás fronty před jezem, fronty na jídlo i na pití? Chcete zažít klidnou plavbu romantickou přírodou, poslouchat hlasy ptáků a ne opilých vodáků? Pak vítejte na Lužnici.

  • Sjíždění horního toku Lužnice z Halámek nebo Nové Vsi doporučujeme
    pouze za příznivého stavu vody.
  • Splouvat můžete jakýkoliv úsek řeky, s výběrem trasy vám rádi poradíme.
  • Na místo startu vám dovezeme vodácké vybavení.
  • Můžeme zajistit i přepravu osob.

Popis plavby

Plavba po řece Lužnici většinou začíná z vodáckého tábořiště Suchdol nad Lužnicí ze 125. říčního kilometru. Mineme tábořiště Majdalena a dostaneme se na tzv. Rozvodí, kde se řeka dělí na Starou řeku (Lužnici) a Novou řeku (přes 400 let starý spojovací kanál mezi Lužnicí a Nežárkou). Většina vodáků pluje po Nové řece a Nežárce do Veselí nad Lužnicí. Vodáci toužící po romantice volí Starou řeku, která je přivede až k rybníku Rožmberk. Pádlování přes celý rybník je únavné, proto můžete využít našich služeb a po objednání se nechat převést na Novou řeku, Nežárku nebo do Veselí nad Lužnicí. Pokračovat potom můžete dál směrem k Táboru až do Bechyně. Zajistíme převoz osob a bagáže i z jiných úseků řeky (např. špatně splavné úseky při nízké hladině vody apod.). Vše je třeba dopředu objednat.

Zatímco v horním toku řeka meandruje, úsek Veselí - Tábor je řeka klidná. Již před Táborem se břehy řeky zdvihají a od Tábora až do Bechyně plujete asi 50 m hlubokým údolím. Plavbu zpestřují dobře sjízdné peřeje. Většina vodáků končí v Bechyni nad jezem na pravém břehu řeky. Odtud také ve smluvenou hodinu firma odváží vodácké vybavení zpět do půjčovny Veronica ve Veselí nad Lužnicí.

Jednodenní výlet raftem nebo lodí po Nežárce?

délka

start

cíl

9 ř. km

Hamr

Veselí n/ Luž

14 ř. km

most Karštejn

Veselí n/ Luž

22 ř. km

most Jemčina

Veselí n/ Luž

 

Lu�nice a Ne�árka


Vltava

Vyšší Brod - Boršov: 4 - 5 dní

Splouvání horního toku Vltavy z Lenory do Pěkné je od roku 2005 regulováno Správou NP Šumava. Je omezeno stavem vody na vodočtu na Soumarském mostě. Informace lze získat na www.npsumava.cz. Informace o splavnosti naleznete zde

Popis plavby

Převážná část vodáků vyjíždí z kempu Pod hrází ve Vyšším Brodě. Pro vodáky, kteří nevyužívají služeb tohoto kempu, zavážíme lodě na parkoviště pod Klášterem, na pravém břehu řeky. Krátce po nalodění čeká vodáky první jez u Bílého mlýna a pod ním řada peřejí. Voda ve Vltavě teče svižně a při plutí můžete hodně odpočívat. Pozor je třeba dávat na kameny a na okolní lodě. Občas je na řece pěkná tlačenice, hlavně prvních 14 dní prázdnin. Chcete-li se vyhnout až sto metrů dlouhým frontám před jezy, doporučujeme vyplouvat z kempů po deváté ráno. O občerstvení není nouze, rovněž kempy jsou blízko sebe a můžete si vybrat místo na přenocování. Výhodou Vltavy je relativní dostatek vody i v suchém období.

Vltava